Tradycja Armii Krajowej jako fundament budowy etosu żołnierzy Wojska Polskiego

23.05.2023 KONFERENCJA
18 i 19 maja 2023 r. obradowała konferencja naukowa "Tradycja Armii Krajowej jako fundament budowy etosu żołnierzy Wojska Polskiego. Konferencja została zorganizowana z okazji 79. rocznicy skoku do Polski Generała Leopolda Okulickiego". Organizatorami głównymi konferencji byli: Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Małopolska. Konferencja została zorganizowana we współpracy z Katedrą Historii Polskiej Myśli Politycznej Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 

273469332_5250472258318588_1010113100603064720_n-1.jpg  logotyp_muzeum_.jpg      logi_ak_malopolska.jpg


Patronat honorowy:

orzel_mon_jpg_1.jpg     mb-2.jpg    jjk_szef_urzedu.jpg     mein_bernacki-1.jpg          wm_pion_patronat_bw.jpg   oddzialy9.jpg  

Partner:
logo_krakow_h_rgb.jpg

Podczas Konferencji wygłoszono ponad 50 referatów. Prelegenci reprezentujący uczelnie wyższe, instytucje badawcze, organizacje pozarządowe oraz Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej, na konkretnych przykładach udowodniali znaczenie tradycji Armii Krajowej dla budowy etosu współczesnego żołnierza Wojska Polskiego. Wskazywali ciekawe rozwiązania edukacyjne w tym zakresie, stawiali szereg postulatów dotyczących współpracy środowiska akademickiego i wojskowego, które mogą zaowocować rozwojem idei, jaka przyświecała organizatorom konferencji. W ten sposób obok walorów naukowych, możliwe było także pokazanie, że „społeczna odpowiedzialność nauki” nie jest tylko hasłem, a można ją zastosować w praktyce i otrzymać dobre tego efekty. W całości obrad przez dwa dni konferencji uczestniczyło ponad 120 osób, które dodatkowo mogły skorzystać z przygotowanej na tą okazję przez Muzeum Armii Krajowej wystawy plenerowej zlokalizowanej na kampusie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego a następnie zwiedzania Muzeum.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie Państwo na stronie konferencji: https://konf-akiwp.ka.edu.pl/

Konferencja odbyła się w ramach inicjatywy Krakowskie Konferencje Naukowe

banner_na_www.jpg
 
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej oraz profilu na portalu Facebook naszego Partnera - Miasta Kraków.
Biznes i Nauka w Krakowie:
 
Miasto Kraków:
logo_krakow_h_rgb.jpg

Kraków - ze względu na siłę demograficzną, ekonomiczną, społeczną i naukowo - kulturową - jest drugim miastem Polski. Posiada unikalne walory, na których opiera rozwój gospodarczy oraz wzrost jakości życia. Dysponuje wysokiej jakości kapitałem ludzkim, jest miastem świadomego wyboru miejsca zamieszkania, pracy, nauki, spędzania wolnego czasu dla ludzi wykształconych
i kreatywnych. Priorytetem jest zrównoważony rozwój i możliwość sprostania konkretnym wyzwaniom przy umiejętnym wykorzystaniu własnych zasobów.

Ośrodek akademicki, z działającym od 650 lat Uniwersytetem na czele, jest trwale zespolony
z miastem i w unikalny sposób buduje niepowtarzalny zasób wiedzy. Jest kluczem
do konkurencyjności i innowacyjności nie tylko Krakowa, ale także całego regionu. Rozwijająca się intensywnie gospodarka oparta na wiedzy to zupełnie nowy proces w życiu gospodarczym Miasta, który włącza go w obieg nowoczesnej ekonomii świata.

Nadrzędnym celem jest, by Kraków był nie tylko miastem nowoczesnym, ale i dumnym
z historycznego dziedzictwa. By był otwartą, bogatą, przyjazną i bezpieczną metropolią, tętniącą kulturą. Inteligentne zarządzanie i wzmacnianie sfery nowoczesnych usług oraz sektora badawczo-rozwojowego jest fundamentem rozwoju Krakowa – miasta, w którym stawia się na  innowacyjność i efektywną współpracę nauki i biznesu.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i zapoznania się możliwościami, jakie oferuje magiczny Kraków – zakorzeniony w tradycji, uwrażliwiony na codzienność i otwarty na rozwój: www.dlabiznesu.krakow.pl

miasto_klasyczne-arch-grodzka_wawel_1.jpg
fot. Piotr Krochmal

miasto_klasyczne-arch-sukiennice_mariacki_1.jpg
fot. Piotr Krochmal

Broszury elektroniczne naszego Partnera dostępne są TUTAJ
 
 

Galeria zdjęć

Archiwum Konferencji dostępne na  www.ka.edu.pl

logotypy-fundusze-europejskie.jpg