Seminarium naukowo-dydaktyczne "Kształtowanie umiejętności życiowych w holistycznym procesie edukacji dzieci w wieku przedszkolnym"

09.05.2024 KONFERENCJA

W dniach 10-11 maja na Wydziale Psychologii, Pedagogiki i Nauk Humanistycznych odbyło się seminarium naukowo-dydaktyczne nt. "Kształtowanie umiejętności życiowych w holistycznym procesie edukacji dzieci w wieku przedszkolnym". Uczestnikami seminarium byli nauczyciele/ki z Przedszkola Krógaból Kindergarten Akureyri z Islandii, Koło Naukowe Filologów, Koło Naukowe Pedagogów KAAFM, doktoranci oraz pracownicy Instytutu Pedagogiki Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Seminarium odbyło się w języku polskim i angielskim.

Program seminarium:

godz. 9.30-12.30
Przedszkole Samorządowe w Libertowie, ul. św. Brata Alberta 3, Dyrektor Przedszkola mgr Iwona Szyniec

Osoby wizytujące z  Przedszkola  Krógaból Kindergarten Akureyri spotkają się z przedstawicielem Organu prowadzącego Gminy Mogilany, Dyrekcją i Kadrą Przedszkola oraz będą uczestniczyć  w warsztatach plastycznych realizowanych zgodnie z modelem kształtującym umiejętności życiowe: „Nauka-Sztuka-Edukacja”. Dyrekcja tego przedszkola odbyła szkolenie w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, w jaki sposób rozwijać tym modelem umiejętności życiowe, pozostaje w stałej współpracy z Uczelnią. Temat warsztatów: Świat naszych snów – Malujemy jak Salwador Dali.

godz. 14.00-17.00
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Instytut Pedagogiki, sala B115

Kompleksowe seminarium na temat: Kształtowanie umiejętności życiowych dzieci w wieku przedszkolnym w toku innowacyjnych warsztatów plastycznych Nauka-Sztuka-Edukacja na przykładzie badań eksperymentalnych 2013-2023.

14.00 – Powitanie Gości - prof. KAAFM dr Joanna Aksman
14.00.-14.45 Wprowadzenie: Teoretyczne podstawy kształtowania umiejętności życiowych i ich praktyczny wymiar – prof. KAAFM dr Danuta Skulicz
14.45-15.30 Znaczenie ciszy w kształtowaniu umiejętności życiowych dzieci w wieku przedszkolnym – prof. KAAFM dr hab. Teresa Olearczyk
15.30-15.45 Przerwa
15.45- 17.00 Opis modelu Nauka-Sztuka-Edukacja – omówienie przykładowego konspektu innowacyjnych warsztatów plastycznych rozwijających umiejętności życiowe małych dzieci.  Pokaz filmu dydaktyczno-instruktażowego do metody „Nauka-Sztuka-Edukacja” – prof. KAAFM dr Joanna Aksman
17.00-17.30 Dyskusja.

Podczas seminarium omówiony zostanie model teoretyczny NSE oparty na doświadczeniach pracy z dziećmi w różnych krajach (Słowenii, Słowacji, Ukrainy i Polski), zostaną także przedstawione wyniki badań eksperymentalnych nad kształtowaniem umiejętności życiowych dzieci i  ich efektywnością oraz trwaniem. W trakcie seminarium pokazywane będą także filmy instruktażowe ukazujące nowoczesną dydaktykę warsztatów plastycznych zawierających takie elementy jak afirmacja, wizualizacja, kreatywność. W bazie teoretycznej modelu znajduje się: pedagogika i psychologia pozytywna oraz edukacja zdrowotna.

Program seminarium przygotowany został przez pracowników Instytutu Pedagogiki, Zakład Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej, Katedrę Teorii i Historii Wychowania oraz przez Katedrę Filologii Angielskiej Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

W realizacji programu wezmą udział Studenci z Koła Naukowego Filologów (pod kierunkiem mgr Ewy Krysakowskiej-Budny), z Koła Naukowego Pedagogów (pod kierunkiem prof. KAAFM dr Joanny Aksman i mgr Joanny Klimowicz) oraz Doktoranci

11.05.2024 r.

Warsztaty: Przedszkole Ogród Talentów, ul. Dębowa 10, Wieliczka, Dyrektor Przedszkola mgr Gabriela Fejkiel
10:00 – 12.00 Powitanie grupy, oprowadzenie po przedszkolu
Pierwsza część warsztatów: Udział w zajęciach nt: Wieliczka – moje miasto. Kształtowanie  umiejętności dokonywania wyborów na podstawie metody Froebla.
12:00-12:30 – Przerwa
12:30-15.30 Druga część warsztatów: Teoretyczne podstawy metodyki froeblowskiej - kształtowanie umiejętności życiowych dzieci w wieku przedszkolnym.
15.30 – Pytania i odpowiedzi
16:30 – Zakończenie programu, pożegnanie Uczestników.

Archiwum Konferencji dostępne na  www.ka.edu.pl