W dniach 17-18 listopada 2023 r. obradowała ogólnopolska konferencja naukowa "IP w dobie kryzysu. Prawa własności intelektualnej w postępowaniu egzekucyjnym, upadłościowym i restrukturyzacyjnym”. Organizatorem konferencji była Krakowska Akademia. Konferencja odbyła się w ramach inicjatywy Krakowskie Konferencje Naukowe.
Inspiracją dla zorganizowania konferencji stały się docierające zewsząd informacje o powtarzających się problemach praktycznych związanych z ustaleniem losów praw własności intelektualnej w
przypadku upadłości lub likwidacji podmiotów gospodarczych, do których prawa te należą. Stan ten jest przede wszystkim pokłosiem długotrwałego kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 a także późniejszą postępującą inflacją. Powszechnie wiadomo, że doprowadziły one do olbrzymich strat wśród polskich przedsiębiorców oraz upadłości wielu z nich. Ucierpieli przedstawiciele niemalże każdej branży, w szczególności zaś gastronomii, turystyki, hotelarstwa i branży rozrywkowej. W efekcie zwiększyło to drastycznie ilość prowadzonych postępowań egzekucyjnych i restrukturyzacyjnych, jak również - w skrajnych przypadkach - upadłościowych. Jednocześnie po raz kolejny okazało się, że prawa do dóbr niematerialnych, takich jak utwory, znaki towarowe, wzory przemysłowe czy wynalazki, stanowią niezwykle istotną część w/w przedsiębiorstw. Część, która dodatkowo rodzi olbrzymie problemy praktyczne związane z prawnymi aspektami rozporządzenia nią i korzystania z niej przez komorników, syndyków i doradców restrukturyzacyjnych.
Wskazane w tytule Konferencji zagadnienia nie doczekały się dotychczas należytego i wyczerpującego omówienia w doktrynie. Tak naprawdę w ostatnich latach natrafić można jedynie na pojedyncze wystąpienia i artykuły poruszające wspomnianą problematykę, co w efekcie uniemożliwiało dotychczas przeprowadzenie kompleksowej, szeroko zakrojoną dyskusji nad mnogością mogących rodzić się w związku z tym komplikacji.
Komitet Organizacyjny, dostrzegając wspomnianą wyżej lukę, postanowił zorganizować niniejszą Konferencję. Jego Członkowie liczyli na znaczne zainteresowanie wydarzeniem ze strony praktyków, w szczególności - przedstawicieli korporacji prawniczych. Ich aktywna obecność niewątpliwie sprawiła, że efekty przeprowadzonych dyskusji znajdą w przyszłości zastosowanie w toczących się postępowaniach egzekucyjnych, upadłościowych i restrukturyzacyjnych.